FLAVONOIDOK

A rózsaszirom jótékony komponenseiből a kezelést követően vékony filmréteg képződik a bőr felhámján az alkohol elillanása után. A gyulladásos folyamatok enyhítésére így az égett bőrfelület megnyugtatására az IRIX spray-ben található flavonoidok szolgálnak. Ezeket a gyártás során ellenőrizzük, így egységesen magas mennyiségben vannak jelen minden egyes készítményben. A flavonoidok és a rózsasziromból származó más antioxidánsok segítenek a gyulladásos folyamatok megelőzésében és csökkentésében. Továbbá ezek a komponensek serkentik a kollagéntermelést, így gyorsabban regenerálódik a napégette bőrfelület és visszanyeri üdeségét.

VIASZOK

A kezelt bőrfelületet védő filmréteg másik fontos szerepe a rózsaszirom felületéről származó viaszokból adódik. Ezeknek a komponenseknek köszönhetik a rózsaszirmok a tapintható selymességüket. A viaszréteg megvédi a szirmokat attól, hogy az erős napsütésben esetlegesen nedvességet veszítsenek és kiszáradjanak. A gyulladt, égett bőrfelületen is hasonló hatást tapasztalhatunk. Köztudott, hogy az égési sérüléseknél, már az enyhébb esetekben is komoly folyadékvesztésről, dehidratáltságról beszélhetünk. Ez a védőréteg hozzájárul a kezelt terület hidratáltságának megőrzéséhez, így segítve annak gyorsabb regenerálódását. A képződött réteg hagyja lélegezni a bőrt, természetes működését nem akadályozza. Továbbá bakteriális szűrőként is funkcionál.

ALKOHOL

Az IRIX spray és IRIX Forte spray alkoholtartalmának köszönhetően először a gyors párolgás által ad enyhülést a gyulladt, égő, viszkető bőrnek, mely közvetlenül a napégés, vagy rovarcsípés után fontos szempont. Az alkoholnak ezen túlmenően köztudott a baktériumölő hatása is, jól kiegészíti a rózsakivonatban található cserzőanyagok, flavonoidok és illóolajok ugyanezen tulajdonságát.

Néhány hasznos tudnivaló

1. Mikor nem szabad a napra menni?
  • ha valaki fényérzékennyé tevő gyógyszereket kap/szed (pl. bőrvörösség, ödémásodás, kiütések jelenhetnek meg). Az ilyen gyógyszerszedés befejezése után kb. 1 hétig kerülendő a direkt napsugárzás, mivel a szerek ennyi idő alatt ürülnek ki a szervezetből.
  • ha kozmetikumokat alkalmaztunk a bőrön, pl. sminket, bőrpirosítókat, parfümöket. Ezek anyagai a bőr gyulladását, esetleges foltosodását okozhatják. A fényvédő krémek nagyon jók utcai közlekedésnél, de nem a strandra valók napozás idejére.
  • sok anyajeggyel bíró személyeknél alapvetően kerülendő a napozás!
  • kerti munkák esetén veszélyt jelenthetnek egyes növények, amelyek érintkezést követően fényérzékennyé teszik az illetőt, így a napfény és a növény nedve együttesen kellemetlen kiütéseket okozhat (pl. ricinus, vagy maga a gyep).
  • egyes betegségeknél, pl. jellemző módon az autoimmun betegségek, pl. SLE (lupus), herpes stb. A bőrön lévő pigmenthiányok (vitiligo) esetén sem javasolt a napozás! Rozacea esetén a bőrfelületi hajszálérrepedések száma növekszik a napfénytől.
  • daganatos betegeknél a kemoterápiás kezelést követően is ellenjavallt a napozás.
  • speciális állapotokban: óvatosság ajánlott a napozással terhesség esetén, magas vérnyomásban, időskori szív-érrendszeri betegségek esetén.
2. Bőrtípusok és a napégés, leégés veszélye
  • A napégés a túlzott napozást követően pár órával alakul ki és néhány nap – néhány hét időtartamig áll fenn a károsodás a bőrön, majd elhalványul. Az intenzív leégést okozó napfényexpozíció miatt nagyobb az egyes szövődmények, bőrbetegségek kockázata. A bőr „öregszik”, ráncossá, szárazzá válik, elszarusodik, májfoltok alakulnak ki rajta.
  • A szemek különösen érzékenyek a Nap UV-sugárzására szintén le tudnak égni! A napégett szem fáj vagy ég. A test bármely területe - ideértve a fülcimpákat, a fejbőrt és az ajkakat is - le tud égni. A napégés ismert tünetei (kipirosodott és meleg bőr, fájdalom vagy nyomásérzékenység, duzzadás vagy hólyagok) mellett fejfájás, láz és fáradtság is jelentkezhet, ha a napégés a test nagy területét érintette.
  • A leégés tünetei általában a napfénysugárzást követő néhány órában jelentkeznek, de előfordulhat, hogy egy-két napra van szükség, ahhoz, hogy teljes mértékben kifejlődjön a károsodás. A fájdalom általában a napozást vagy szoláriumozást követően 6-48 órán belül tetőzik, majd néhány napon belül a szervezet el kezd gyógyulni az által, hogy a károsodott bőr felső rétege lehámlik.
  • Miért ég le a bőrünk? A napégést a már bemutatott, túlzott UV-sugárzás eredményezi. E sugárzás túl rövid hullámhosszú ahhoz, hogy a szem érzékelje, de bőrreakciókat válthat ki. A szoláriumok szintén UV-sugarat használnak a barnításhoz, ugyanúgy okozhatnak leégést. Fontos, hogy ködös, felhős napon is le lehet égni!

Néhány hasznos tudnivaló

Az IRIX® spray és IRIX® Forte spray hatékonyan alkalmazható rovarcsípések esetén is, a csípés okozta gyulladás mérséklésére.

Jellemző rovarcsípések

Szúnyogcsípés
Hazánkban mintegy 40 szúnyogfaj él, ezek közül néhány szívja az emlősök vérét, de nem terjeszt emberre nézve bármilyen fertőzést. A szúnyogcsípés közepe fehéres, tömött tapintatú, ezt környezően vöröses, udvar jön létre, hasonló a csalánkiütéshez. Érzékenyebb egyéneken a szúnyogcsípés okozhat következményes csalánkiütést, esetleg hólyagos gyulladást. A szúnyogcsípés általában erősen viszket, de ez néhány óra alatt, viszonylag gyorsan múlik. Ahogy fentebb írtuk, célszerű nem vakarni, nehogy fertőződjön a kivakart sebhelyes bőr. Ha kevésnek bizonyul a „házilagos” kezelés, és rosszabodna a csípést követő sebhely, vagy hegesedik, forduljunk okvetlenül orvoshoz!

Méh- és darázscsípés, -szúrás
E rovarok okozta csípéseiről közismert, hogy veszélyesebbek lehetnek, mivel néhány faj csípése mérgező. Másik ismert jelenség, hogy ha a csípés nem is tartalmaz méreganyagot, sokan allergiásak lehetnek a méh- és darázscsípésekre, -szúrásokra. Ez a bizonyos szúrás általában erős, heves fájdalmat okoz, és ezt gyorsan kialakuló élénkvörös színű duzzanat képződése követi. A duzzanat nem múlik gyorsan, akár több napig is észlelhető. Egyetlen méh- vagy darázs-szúrás általában nem okoz „általános”(generál-) tüneteket (ez alól kivétel a méhméregre mutatott allergia). Vigyázat! Ha többszörös csípés (méhraj) és a szervezetbe kerülő nagyobb mennyiségű méreg hat, akkor sajnos jellemző, erősebb tünetek, pl. hasi panasz, görcs, szédülés, ájulás, esetleg hirtelen halál is kialakulhat. Nem egyszerű eldönteni, ilyen esetben mikor elegendő az otthoni elsősegély, viszont mikor kell azonnal orvosi segítséget hívni, igénybe venni. Indokolt esetben azonnal forduljunk orvoshoz!
Feltétlenül indokolt mentőt hívni, ha a méh- vagy darázscsípés, szúrás a száj-, vagy orr területére esik, (ui. fennállhat a fulladás veszélye); ha az illetőnél öntudatvesztést észlelünk, kísérő tünetként pedig a bőr sápadtságát, verejtékezést, nyirkosságot, gyors légzést vagy pulzust. Amíg a mentő megérkezik: meg kell próbálni megkeresni a méhet/darazsat, azonosítani, vagy lehetőség szerint megmutatni a kiérkező mentősöknek, az orvosnak. Ha a csípés a szájüregben történt, a beteg eszméletén van, meg kell próbálni jeget szopogattatni az illetővel. Ha rendelkezésre áll, meg kell próbálni csipesszel eltávolítani a méh/darázs fullánkját, majd ha megoldható, alkohollal lemosni a sebet, és hűteni.
Ha elérhető az útipatikában, használjunk antihisztamin-, vagy gyulladásgátló krémet, kenőcsöt a viszketés ellen. Ha a méh/darázscsípett személy nem túlérzékeny, és nem tapasztalunk nála gyorsan fellépő, súlyos tüneteket, elegendő lehet a fullánk fent leírt eltávolítása, a seb alkoholos lemosása, a hűtés, és a helyi kezelés.

Pókharapás?
A hazánkban, természetes körülmények között élő pókfajok között nem fordul elő olyan, amelynek „harapása” mérgező hatású. A legkellemetlenebb ami előfordulhat, a kb. 1-2 cm hosszúságú dajkapók harapása. Ezt sokáig, alkalmasint akár hetekig is tartó égő érzés kísérheti a csípés helyén. Viszont jó hír, hogy a dajkapók hazánkban meglehetősen ritka, harapni is csak nősténye szokott, és csak az ivadékok védelmében. A kezelés hasonló itt is, mint a már ismertetett általános rovarcsípés-ellátás. A legbiztosabb módszer a pókok elkerülése lenne, de hát ehhez jól kellene ismernünk élőhelyeiket, várható előfordulásukat.

Néhány hasznos tudnivaló

Az IRIX spray és IRIX Forte spray kisebb horzsolások esetén is alkalmas a gyulladt, sérült bőr tüneteinek enyhítésére. (A készítmények fertőtlenítő összetevőt nem tartalmaznak!)
  • Mit nevezünk horzsolásnak? Bőrünk felső rétegének ártalmatlan sérülését, amely egyszerű, banális esések (kézre, könyökre, térdre, esetleg arcra), vagy egyes durvább tárgyak felületén való horzsolódás révén jön létre. A horzsolás az esetek nagy részében fájdalommal is jár, mivel maga a sérülés eléri a bőrben lévő idegvégződéseket is.
  • Horzsolás esetén a bőrbe juthatnak egyes, a környezetből származó kórokozók ezért indokolt az alapos fertőtlenítés és gondos sebkezelés. A sebet fertőtlenítsük. Figyelem! Számos fertőtlenítőszer csak a sebkörnyék tisztítására alkalmas, a sebbe közvetlenül nem juthat be!
  • Horzsolás esetén mikor kell az orvost felkeresni? 1. Ha a horzsolt seb az arcon található. 2. Ha a sebszél nyitott és a sérülés mélybe terjedő. 3. Ha nem tudjuk a horzsolt sebbe került szennyezést eltávolítani, vagy ha a sérülést okozó tárgy nagyon szennyezett volt. 4. Ha a sérülés felszíne érzéketlen.